O geoportalu

30.11.2020 by Aleksandra Kolanek

Geoportal zawiera mapę nieczynnego wyrobiska, na której umieszczone zostały informacje dotyczące tego, gdzie występują poszczególne gatunki zwierząt i gdzie znajdują się najciekawsze siedliska roślinne. Jako dodatek do mapy bioróżnorodności opracowano podstawowe informacje i ciekawostki dotyczące poszczególnych gatunków chronionych i siedlisk przyrodniczych. Mapa stanowi przystępne kompendium wiedzy na temat lokalnej bioróżnorodności i umożliwia zapoznanie się z lokalną florą i fauną. Może stanowić podstawę ciekawych lekcji przyrody dla gogolińskich uczniów, a także zachęcać mieszkańców Gogolina w każdym wieku do samodzielnej obserwacji walorów przyrodniczych tego terenu :)

Poniżej znajdą Państwo informacje, jak wyglądały poszczególne zadania w ramach projektu:

Naloty dronem

Do stworzenia ortofotomap wykorzystaliśmy drona, tzw. płatowca (czasem określanego jako "latające skrzydło"). Dron latał na dwóch różnych wysokościach (108 m i 128 m) – na obu wykonywał serie zdjęć, zarówno w paśmie widzialnym RGB (barwy rzeczywiste) jak i w bliskiej podczerwieni. Naloty dronem miały miejsce dwukrotnie, w marcu oraz w czerwcu, żeby pokazać jak zmienia się wygląd okolicy przed i w trakcie okresu wegetacyjnego roślin - oba momenty w czasie uwiecznione są na naszej mapie. Loty wykonywane były przez wykwalifikowanych operatorów bezzałogowych statków powietrznych.

Inwentaryzacja przyrodnicza

Wizyty terenowe, których celem było zebranie informacji o tym, co żyje na terenie kamieniołomu, były najbardziej czasochłonnym elementem projektu. Podczas każdej z takich wizyt - które odbywały się co kilkanaście dni - wędrowaliśmy po kamieniołomie, bacznie rozglądając się wokół. Udało się potwierdzić występowanie wielu ciekawych gatunków, takich jak rzadki i niegroźny wąż gniewosz plamisty czy zaskakująco uroczą modliszkę zwyczajną. Miejsca przykładowego występowania najciekawszych gatunków zaznaczyliśmy na mapie, wraz z krótkim opisem.

Kartowanie geomorfologiczne

Drugi dron, tzw. wielowirnikowiec, miał na celu wspomagać prace geomorfologiczne czyli tworzenie mapy dotyczącej form rzeźby terenu. Mimo tak niewielkich rozmiarów, kamieniołom charakteryzuje się dość dużym zróżnicowaniem wysokości oraz występowaniem ciekawych form terenu - ta informacja również jest dostępna na stworzonej przez nas mapie.

Fotopunkty i sztuczne kryjówki

Nasze prace wspomagały fotopunkty oraz sztuczne kryjówki. Te pierwsze to specjalnie opracowane kwadraty materiału, których środek jest precyzyjnie mierzony w terenie za pomocą GPS-u geodezyjnego. Są one dobrze widoczne na zdjęciach, dzięki czemu późniejsze ortofotomapy można "wpasować" w rzeczywiste położenie. Sztuczne kryjówki natomiast to zazwyczaj fragmenty papy dachowej służące do poszukiwań gadów - w chłodniejsze dni takie papy szybciej się nagrzewają i łatwiej pod nimi spotkać wygrzewającego się węża czy jaszczurkę. Czasami (jak na zdjęciu obok) sztuczne kryjówki pełnią również funkcję dodatkowych fotopunktów :)

Zaangażowanie studentów

We wszystkich pracach pomagali nam studenci geografii Uniwersytetu Wrocławskiego - zarówno wspierając w wykonywaniu lotów, w pracach terenowych czy (jak na zdjęciu) w mierzeniu współrzędnych fotopunktów. Bardzo dziękujemy za ich pomoc, takie zaangażowanie to bardzo ważna rzecz i mamy nadzieję, że doświadczenie i umiejętności nabyte podczas realizacji projektu kiedyś zaprocentują!

Zapraszamy na wirtualną wycieczkę :)

Mamy nadzieję, że wirtualne spotkanie z przyrodą gogolińskiego kamieniołomu się Państwu spodoba. W razie pytań zapraszamy do kontaktu - odnośniki do nas znajdą Państwo na dole strony.